Advance Program
Tuesday 10th July
Satellite Workshops
08:30 Registration
09:30 Session 1
11:00 Coffee Break
11:30 Session 2
13:00 Lunch
14:30 Session 3
16:00 Coffee Break
16:30 Session 4
18:00 End
Wednesday 11th July
08:00 Registration
09:00 Welcome and Opening Remarks
9:15 Keynote Talk 1
Chair: Gerhard Fohler
Real-Time and wireless sensor networks: are they compatible ?
Jean-Dominique Decotignie, CSEM, Switzerland
10:15 Coffee Break
10:45 SESSION 1: Multiprocessor
Chair: Marko Bertogna
Outstanding Paper Award
Fair Lateness Scheduling: Reducing Maximum Lateness in G-EDF-like Scheduling
Jeremy P. Erickson and James H. Anderson
U-EDF: An Unfair but Optimal Multiprocessor Scheduling Algorithm for Sporadic Tasks
Geoffrey Nelissen, Vandy Berten, Vincent Nélis, Joël Goossens, Dragomir Milojevic
Partitioned Packing and Scheduling for Sporadic Real-Time Tasks in Identical Multiprocessor Systems
Jian-Jia Chen and Samarjit Chakraborty
Outstanding Paper Award
Task Assignment Algorithms for Two-type Heterogeneous Multiprocessors
Gurulingesh Raravi, Björn Andersson, Konstantinos Bletsas, Vincent Nélis
12:15 Lunch
14:00 SESSION 2: Networks and Distributed Systems
Chair: Eduardo Tovar
A Sensitivity Analysis of Two Worst-Case Delay Computation Methods for SpaceWire Network
Thomas Ferrandiz, Fabrice Frances, Christian Fraboul
Deriving Monitoring Bounds for Distributed Real-Time Systems
Moritz Neukirchner, Steffen Stein, Rolf Ernst
Control-Quality Optimization for Distributed Embedded Systems with Adaptive Fault Tolerance
Soheil Samii, Unmesh D. Bordoloi, Petru Eles, Zebo Peng, Anton Cervin
Worst-case Backlog Evaluation of AFDX Switches using the Trajectory Approach
Henri Bauer, Jean-Luc Scharbarg, Christian Fraboul
15:30 Coffee Break (End of afternoon session 16:00)
19:00 Work-in-Progress Session
20:00 Cocktails and Posters
Thursday 12th July
9:00 Keynote Talk 2
Chair: Rob Davis
Real-time in the Prime-Time
Buttle Darren, ETAS GmbH, Germany
10:00 Coffee Break
10:30 SESSION 3: Timing Analysis, Caches, and Scratchpads
Chair: Harini Ramaprasad
Measurement-Based Probabilistic Timing Analysis for Multi-Path Programs
Liliana Cucu-Grosjean, Luca Santinelli, Michael Houston, Code Lo, Tullio Vardanega, Leonidas Kosmidis, Jaume Abella, Enrico Mezzeti, Eduardo Quinones, Francisco Cazorla
Relational Cache Analysis for Static Timing Analysis
Sebastian Hahn and Daniel Grund
Replacement Policies for a Function-based Instruction Memory: A Quantification of the Impact on Hardware Complexity and WCET Estimates
Stefan Metzlaff and Theo Ungerer
Optimal Program Partitioning for Predictable Performance
Jack Whitham and Neil Audsley
12:00 Lunch
13:45 SESSION 4: Mixed Criticality
Chair: Nathan Fisher
Outstanding Paper Award
Bounding and Shaping the Demand of Mixed-Criticality Sporadic Tasks
Pontus Ekberg and Wang Yi
The Preemptive Uniprocessor Scheduling of Mixed-Criticality Implicit-Deadline Sporadic Task Systems
Sanjoy Baruah, Vincenzo Bonifaci, Gianlorenzo D'Angelo, Haohan Li,
Alberto Marchetti-Spaccamela, Suzanne van der Ster, Leen Stougie
Relaxing Mixed-Criticality Scheduling Strictness for Task Sets Scheduled with FP
François Santy, Laurent George, Philippe Thierry, Joël Goossens
Outstanding Paper Award
Global Mixed-Criticality Scheduling on Multiprocessors
Haohan Li and Sanjoy Baruah
15:15 Coffee Break
15:45 SESSION 5: Scheduling I
Chair: Joel Goossens
An Analytical Bound for Probabilistic Deadlines
Luigi Palopoli, Luca Abeni, Daniele Fontanelli, Nicola Manica
Hardness Results for Static Priority Real-Time Scheduling
Martin Stigge and Wang Yi
Real-Time Competitive Environments: Truthful Mechanisms for Allocating a Single Processor to Real-Time Sporadic Tasks
Anwar Mohammadi, Nathan Fisher, Daniel Grosu
Generalized Fixed-Priority Scheduling with Limited Preemptions
Reinder J. Bril, Martijn M.H.P. van den Heuvel, Ugur Keskin, Johan J. Lukkien
17:15 End of Session 5
20:00 Banquet
Friday 13th July
9:00 SESSION 6: Resource Access and Reconfiguration
Chair: Thomas Nolte
Supporting Nested Locking in Multiprocessor Real-Time Systems
Bryan Ward and James Anderson
Parallel-Task Scheduling on Multiple Resources
Mike Holenderski, Reinder Bril, Johan Lukkien
An Algorithm for Online Reconfiguration of Resource Reservations for Hard Real-Time Systems
Pratyush Kumar, Nikolay Stoimenov, Lothar Thiele
Timing Analysis for Mode Switch in Component-Based Multi-Mode Systems
Yin Hang and Hans Hansson
10:30 Coffee Break
11:00 SESSION 7: GPUs
Chair: Insik Shin
Robust Real-Time Multiprocessor Interrupt Handling Motivated by GPUs
Glenn Elliott and James Anderson
Makespan Computation for GPU Threads Running on a Single Streaming Multiprocessor
Kostiantyn Berezovskyi, Konstantinos Bletsas, Björn Andersson
Supporting Preemptive Task Executions and Memory Copies in GPGPUs
Can Basaran and Kyoung-Don Kang
12:15 Lunch
14:00 SESSION 8: Multiprocessors and Mixed Criticality
Chair: Laurent George
Memory Access Control in Multiprocessor for Real-time Systems with Mixed Criticality
Heechul Yun, Gang Yao, Rodolfo Pellizzoni, Marco Caccamo, Lui Sha
Schedulability Analysis of Mixed-Criticality Systems on Multiprocessors
Risat Mahmud Pathan
Techniques Optimizing the Number of Processors to Schedule Multi-Threaded Tasks
Geoffrey Nelissen, Vandy Berten, Joël Goossens, Dragomir Milojevic
Semi-Partitioned Hard-Real-Time Scheduling Under Locked Cache Migration in Multicore Systems
Mayank Shekhar, Abhik Sarkar, Harini Ramaprasad, Frank Mueller
15:30 Coffee Break
16:00 SESSION 9: Scheduling II
Chair: Clair Maiza
Computing First-to-First Propagation Delays Through Sequences of Fixed-Priority Periodic Tasks
Rodney R. Howell
Schedulability Analysis of Periodic Tasks Implementing Synchronous Finite State Machines
Haibo Zeng and Marco Di Natale
Non-Preemptive Scheduling with History-Dependent Execution Time
Bjorn Andersson, Sagar Chaki, Dionisio de Niz, Brian Dougherty, Russell Kegley, Jules White
17:15 Closing Reception